Polityka o historii. Odc. 77
90 lat Polskiego Słownika Biograficznego. I powstaje nadal! To fenomen w skali świata
Rozmowa z prof. Andrzejem Romanowskim, polonistą, historykiem, od 23 lat redaktorem naczelnym Polskiego Słownika Biograficznego, wyróżnionego w tegorocznej edycji Nagród Historycznych im. Mariana Turskiego nagrodą specjalną.
Prof. Romanowski ma olbrzymi dorobek naukowy, ale – co ważne – jest też znakomitym eseistą i publicystą o bardzo wyraźnych poglądach, chętnie wchodzącym w spory polityczne, zwłaszcza wokół polityki historycznej. Jest bardzo dokuczliwym dla polskiej prawicy polemistą. Profesora oceny Wojciecha Jaruzelskiego, Polski Ludowej, relacji polsko-niemieckich wyróżniają się oryginalnością i odwagą cywilną.
Zasadnicza część rozmowy dotyczy jednak Polskiego Słownika Biograficznego, który w tym roku obchodzi 90-lecie. Do tej pory ukazało się ponad 250 zeszytów zgromadzonych w 546 tomach – to są metry na półkach bibliotecznych. Prawie 300 tys. biografii napisanych przez ponad 4 tys. autorów, biografie postaci związanych z Polską od samych jej początków. Słownik nadal wychodzi, jest chwałą i pomnikiem polskiej historiografii, wyjątkowym w skali światowej.