Temat tygodnia

Temat tygodnia. Odc. 1

Co wyniknie z kryzysu irańskiego

Kto dziś jest bardziej przewidywalny na Bliskim Wschodzie: USA czy Iran? Czy zabijając irańskiego generała, Amerykanie poprawili swoją sytuację? Czy Polska powinna wycofać żołnierzy z Iraku?

Nowy rok na świecie zaczął się wyjątkowo burzliwie – od zabójstwa na lotnisku w Bagdadzie gen. Kasima Sulejmaniego, uważanego za człowieka numer dwa w Iranie. Sulejmani dowodził elitarną jednostką Al-Kuds w Korpusie Strażników Rewolucji Islamskiej – to dzięki niemu znacząco poszerzyły się wpływy Iranu w regionie. Zabójstwo Sulejmaniego wstrząsnęło całym Bliskim Wschodem. Zaczęliśmy się zastanawiać, czy światu nie zagraża wybuch wojny.

„Temat tygodnia” to rozmowy dziennikarzy „Polityki”, nie tylko o polityce. Co tydzień spośród setek różnych wiadomości, wydarzeń i trendów wybieramy jeden, najważniejszy i najciekawszy temat. Przedstawiamy szerokie tło i nieoczekiwane konsekwencje, rozmawiamy z reporterami „Polityki” i z zaproszonymi gośćmi. W tym wydaniu o wydarzeniach na Bliskim Wschodzie i ich globalnym wpływie rozmawiają Agnieszka Zagner, Łukasz Lipiński i Łukasz Wójcik.

Prezydent USA Donald Trump.Official White House Photo by Shealah Craighead/FlickrPrezydent USA Donald Trump.

Reklama
Reklama