Temat tygodnia

Temat tygodnia. Odc. 53

Co nam przyniesie trzecia fala pandemii?

Liczba dobowych zakażeń w Polsce znów przekroczyła 10 tys., i to z dużym zapasem, a minister zdrowia ogłosił nadejście trzeciej fali pandemii. Skąd się wzięła i jaką będzie miała skalę? Ile to jeszcze może potrwać? Rozmowa z dr. Franciszkiem Rakowskim.

Po stosunkowo łagodnej pierwszej, wiosennej fali epidemii w kraju i tragicznej drugiej fali w ostatnich dniach przyszedł czas na trzecią. Częściowo odpowiadają za nią nowe warianty koronawirusa, które zaczęły krążyć po Polsce; częściowo zniesienie niektórych restrykcji oraz rozluźnienie dyscypliny społecznej. Co teraz powinien zrobić rząd? Znów pogłębiać ograniczenia czy przeciwnie – otwierać gospodarkę i izolować grupy ryzyka? I czy naprawdę widać już światełko w tunelu? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

A jak działa matematyczne i komputerowe modelowanie pandemii? Przeczytaj poprzednią rozmowę z dr. Franciszkiem Rakowskim.

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego (na ekranie)Sławomir Kamiński/Agencja GazetaKonferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego (na ekranie)

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama