Temat tygodnia. Odc. 272
Narcyz w Pałacu. Jak Karol Nawrocki przez rok zerwał z rysem „prezydenta inteligenta”
„Nigdy nie miałem takich ambicji – przekonuje Karol Nawrocki w wywiadzie rzece przeprowadzonym przez prof. Andrzeja Nowaka. – Nie myślałem o swojej pracy w IPN w kategoriach drogi do prezydentury. Nie budowałem takiego planu i nie patrzyłem na siebie w ten sposób”.
Potem jest sporo o „luźnych sugestiach” pojawiających się w „obywatelskim kręgu”, jakby Nawrocki chciał nas przekonać do tej pierwszej wersji swojego startu, rzekomo właśnie obywatelskiej. Ale nie. Kilka stron dalej pojawia się „odważna decyzja Jarosława Kaczyńskiego” i już jesteśmy w domu.
Prezes PiS znów dobrze obstawił, wygrał – i przegrał. Dziś właśnie obserwujemy efekt Nawrockiego – najpierw utratę wyborców PiS na rzecz Konfederacji i Brauna, a teraz rozłam w partii. Głowa państwa tych wydarzeń nie komentuje, zapewne czeka na rozwój wypadków. I szykuje się do wystąpienia w rocznicę swojego zaprzysiężenia. Tak, tak, to już 12 miesięcy na urzędzie. Czy Nawrocki czymś nas zaskoczył? Jeśli ktoś dobrze kandydata (oraz jego oponentów) słuchał, zaskoczony być nie powinien. Nawrocki jest dokładnie taki, jakim nam siebie opowiadał. I daje to, co obiecywał.
Karolina Lewicka rozmawia z Rafałem Kalukinem.