Pomocnik Historyczny

Ulrich Zwingli

Śmierć Ulricha Zwingliego pod Kappel, ilustracja z epoki Śmierć Ulricha Zwingliego pod Kappel, ilustracja z epoki BEW
Rówieśnik Lutra zaczął kościelne reformy w Zurychu.
Ulrich Zwingli, ilustracja z epokiMary Evans Picture Library Ulrich Zwingli, ilustracja z epoki

Studia i wojny. Ulrich (Huldrych) Zwingli urodził się w styczniu 1484 r.; był praktycznie rówieśnikiem Lutra. Dorastał w podobnym środowisku: ojciec był zamożnym chłopem, Ulrich miał liczne rodzeństwo. Studiował w Wiedniu, potem w Bazylei. W 1506 r. został magistrem sztuk wyzwolonych i mógł przystąpić do studiów teologicznych. Wkrótce został wyświęcony i objął probostwo w Glarus. Korzystał z tego beneficjum przez dziesięć lat, w trakcie których przestudiował ogromny korpus literatury – starożytnych historyków i oratorów, Ojców Kościoła i scholastyków, Erazma i Reuchlina, materiały do nauki greki i hebrajskiego. Ale też jako kapelan wojskowy wziął udział w kilku kampaniach włoskich, towarzysząc oddziałowi szwajcarskich najemników, aby we wrześniu 1515 r. pod Marignano ujrzeć na własne oczy, jaką potwornością jest wojna.

Kaznodzieja. Po powrocie do ojczyzny Zwingli przeniósł się do Einsiedeln, gdzie spędził dwa pracowite lata, pełniąc obowiązki duszpasterskie i ucząc się języków biblijnych. W 1518 r. mianowano go kaznodzieją w wielkiej kolegiacie Grossmünster w Zurychu. Od stycznia 1519 r. wygłaszał tam kazania na temat Nowego Testamentu, później także Starego, w całkiem nietradycyjnym stylu. Objaśniał tłumowi wiernych znaczenie Słowa, sięgając do przykładów z życia wziętych, za to ignorując dorobek średniowiecznych interpretatorów. Pochwalał ideę przekładania Pisma Świętego na języki ludowe, krytykował sprzedaż odpustów w mieście, odrzucił kult świętych. Zanim przeczytał pisma Lutra – które w Szwajcarii już wówczas drukowano – doszedł do wielu identycznych wniosków.

W Zurychu wiały nowe wiatry, rada miejska życzyła sobie kazań opartych ściśle na Piśmie, a Zwingli miał mocne powody, aby pragnąć zmian: latem w 1519 r.

Pomocnik Historyczny „Marcin Luter i reformacja” (100123) z dnia 11.09.2017; Protestantyzm; s. 130
Reklama