Pomocnik Historyczny

Symbole władzy Jagiellonów

Symbole władzy Jagiellonów

1. Sztandar z kolumnami Giedymina; 2. Pieczęć królewska Władysława II Jagiełły; 3. Jabłko koronne z przełomu XVI i XVII w.; 4. Najstarsza zachowana w Polsce chorągiew, 1553 r. 1. Sztandar z kolumnami Giedymina; 2. Pieczęć królewska Władysława II Jagiełły; 3. Jabłko koronne z przełomu XVI i XVII w.; 4. Najstarsza zachowana w Polsce chorągiew, 1553 r. Muzeum Wojska Polskiego/East News, Archiwum Karlicki/East News, Przemysław Stanek/Muzeum Narodowe w
Płaskorzeźba Bartolomeo Berrecciego z zamku na Wawelu, 1534 r.Tomasz Zaucha/Muzeum Narodowe w Krakowie Płaskorzeźba Bartolomeo Berrecciego z zamku na Wawelu, 1534 r.

Herb Królestwa Polskiego: Orzeł Biały. Orzeł już w starożytności był postrzegany jako król ptaków. W średniowieczu często używano go w herbach państwowych. Także w Polsce pojawił się jako herb niektórych książąt piastowskich. Od czasów Przemysła II Orzeł Biały w koronie na głowie i ze złotą przepaską na skrzydłach stał się herbem Królestwa Polskiego. Herb ten Jagiellonowie odziedziczyli po ostatnich Piastach i traktowali jako państwowy. W czasach Zygmunta I Starego pierś orła została opleciona złotą literą S, czyli inicjałem łacińskiej formy imienia Zygmunt: Sigismundus.