Pomocnik Historyczny

Barzanie, posłowie, powstańcy

Emigranci I Rzeczpospolitej

Wjazd generała Jana Henryka Dąbrowskiego do Rzymu, obraz Januarego Suchodolskiego z I poł. XIX w. Wjazd generała Jana Henryka Dąbrowskiego do Rzymu, obraz Januarego Suchodolskiego z I poł. XIX w. Muzeum Narodowe w Warszawie
Pierwsi polityczni uciekinierzy z Rzeczpospolitej.
Stanisław Leszczyński, monarcha bez ojczyzny, na obrazie Jeana-Baptiste’a van Loo, XVIII w.RMN/BEW Stanisław Leszczyński, monarcha bez ojczyzny, na obrazie Jeana-Baptiste’a van Loo, XVIII w.

Polski pionek na europejskiej szachownicy. U progu XVIII stulecia zachodnia Europa żyła głównie sprawą sukcesji tronu hiszpańskiego po bezdzietnej śmierci ostatniego hiszpańskiego Habsburga Karola II. W latach 1701–14 stała się ona przyczyną militarnych konfrontacji wywołanych przez rywalizujące ze sobą mocarstwa, Francję i Austrię oraz Wielką Brytanię, strzegącą równowagi sił w Europie. Sukcesom i klęskom obu stron na polu bitewnym towarzyszyły gorączkowe zabiegi dyplomatów. Dyplomacja – owo pokojowe zwierciadło wojny, jak nazwał ją brytyjski historyk Perry Anderson – dzieliła i rozdawała terytoria, nie tylko Hiszpanii. Na politycznej szachownicy Europy przesuwała figury władców i ich potomków, tworząc coraz to nowe rozwiązania, zdolne zadowolić strony konfliktu.

Handel terytoriami i wędrówka monarchów z jednego władztwa do drugiego trwały także we wschodniej części Europy w związku z wojną północną (1700–21), która miała przynieść Rosji panowanie nad Bałtykiem, sto lat wcześniej zdobyte przez Szwecję. Figurą, choć na koniec tylko pionkiem w tej grze, była osoba Stanisława Leszczyńskiego, wykreowanego na króla w Rzeczpospolitej przez szwedzkiego monarchę. Leszczyński, od utraty Warszawy w 1709 r. zdany na łaskę i niełaskę Karola XII, został zainstalowany wraz z rodziną i dworem (w sumie kilkadziesiąt osób) w Księstwie Dwu Mostów (Zweibrücken) w Palatynacie, dziedzicznym władztwie króla Szwecji. Po Palatynacie i krótkim pobycie w Lotaryngii, przyszłej ojczyźnie, tułaczy los zawiódł go w 1719 r. do Wissemburga w Alzacji. Tu gościnę ofiarowała mu patrycjuszowska rodzina Weberów.

Leszczyński – monarcha bez ojczyzny. „Majestat na emigracji” – taki tytuł nadał rozdziałowi książki biograf Leszczyńskiego Józef Feldman, przypominając, że w XVI w.

Pomocnik Historyczny „Za chlebem i wolnością” (100132) z dnia 04.06.2018; Prolog; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Barzanie, posłowie, powstańcy"
Reklama