Pomocnik Historyczny

Oswajanie Ameryki

Jak organizowali się polscy emigranci

Uroczystość wręczenia sztandaru pierwszej drużynie harcerstwa Związku Narodowego Polskiego przez konsula generalnego RP w Chicago Tytusa Zbyszewskiego, 1932 r. Uroczystość wręczenia sztandaru pierwszej drużynie harcerstwa Związku Narodowego Polskiego przez konsula generalnego RP w Chicago Tytusa Zbyszewskiego, 1932 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Życie codzienne emigracji zarobkowej na przełomie XIX i XX w.
Obchody 200. rocznicy urodzin Jerzego Waszyngtona przez Polonię w Detroit, 1932 r.Narodowe Archiwum Cyfrowe Obchody 200. rocznicy urodzin Jerzego Waszyngtona przez Polonię w Detroit, 1932 r.

Robota w przemyśle. Po powstaniu styczniowym grupy emigrantów z ziem polskich mieszkające za granicą zaczęto nazywać Polonią. Najliczniejsze i najbardziej prężne było skupisko polonijne w USA. Ludzie napływali do Ameryki bez kwalifikacji bądź znajomości pracy w przemyśle. Jedynie przybysze wywodzący się z zaboru pruskiego mogli być lepiej przygotowani do zatrudnienia w fabrykach. W USA 90 proc. Polaków znajdowało zajęcie w przemyśle i zamieszkiwało w dzielnicach najbliższych miejscom pracy.

Pomocnik Historyczny „Za chlebem i wolnością” (100132) z dnia 04.06.2018; XIX w.; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Oswajanie Ameryki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >