Pomocnik Historyczny

Los żołnierza

Los żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych

Kazimierz Edmund Skarżyński, sekretarz generalny PCK podczas II wojny światowej, autor pierwszego raportu o zbrodni katyńskiej, i Andrzej Bohomolec, kawalerzysta i żeglarz, pierwszy Polak, który przepłynął w latach 1933–34 Ocean Atlantycki na jachcie żaglowym „Dal”, na ranczu w Kisbey, Kanada, ok. 1950 r. Kazimierz Edmund Skarżyński, sekretarz generalny PCK podczas II wojny światowej, autor pierwszego raportu o zbrodni katyńskiej, i Andrzej Bohomolec, kawalerzysta i żeglarz, pierwszy Polak, który przepłynął w latach 1933–34 Ocean Atlantycki na jachcie żaglowym „Dal”, na ranczu w Kisbey, Kanada, ok. 1950 r. archiwum Marii Skarżyńskiej / Fotonova
Brytyjczycy nie ukrywali, że żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych najchętniej odesłaliby do ojczyzny, nawet jeśli czekało ich tam więzienie lub nawet śmierć. Ale ci uparcie wybierali emigrację.
Baraki (tzw. beczki śmiechu) w obozie szwadronu żandarmerii, Wielka Brytania, 1946–47 r.Karta Baraki (tzw. beczki śmiechu) w obozie szwadronu żandarmerii, Wielka Brytania, 1946–47 r.

Brytania w kryzysie. „Chociaż nie użyjemy siły, aby zmusić tych ludzi do powrotu do ich kraju, nigdy jednak nie ukrywałem naszego głębokiego przekonania, że z naszego punktu widzenia powinni oni powrócić do swego kraju i odegrać rolę w jego odbudowie” – mówił o polskich żołnierzach na forum Izby Gmin 20 marca 1946 r. Ernest Bevin, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. Od zakończenia wojny minął prawie rok i Bevin zakończył rozmowy z rezydującym w Warszawie Tymczasowym Rządem Jedności Narodowej (TRJN).

Pomocnik Historyczny „Za chlebem i wolnością” (100132) z dnia 04.06.2018; II RP; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Los żołnierza"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >