Pomocnik Historyczny

Polonia mimo woli

Przesiedlenia Polaków ze wschodu

Polacy przesiedlający się do niepodległej ojczyzny w nowych granicach, Baranowicze, woj. nowogródzkie, lata 20. XX w. Polacy przesiedlający się do niepodległej ojczyzny w nowych granicach, Baranowicze, woj. nowogródzkie, lata 20. XX w. Karta
Na byłych ziemiach II RP: wysiedlenia, zesłania, obozy, przymusowe osiedlenia.
Polacy z Kresów II RP, okupowanych przez ZSRR, zesłani do Kazachstanu (w środku Elżbieta Romanowska-Szulc), Makinka, obwód akmoliński, pierwsza połowa lat 40.Karta Polacy z Kresów II RP, okupowanych przez ZSRR, zesłani do Kazachstanu (w środku Elżbieta Romanowska-Szulc), Makinka, obwód akmoliński, pierwsza połowa lat 40.

Granica stale przesuwana

Po I wojnie. Polacy z byłych ziem wschodnich I Rzeczpospolitej doczekali się po I wojnie niepodległości, ale liczni z nich pozostali poza granicami odrodzonego państwa. Polsko-sowiecki układ o repatriacji przez kilka lat (do 1924 r.) stwarzał im szansę opuszczenia ZSRR, jednak decyzje o porzuceniu ojcowizny, grobów przodków, wyjeździe w nieznane były trudne. W konsekwencji na terenie federacji sowieckiej pozostało ok. 1,5 mln Polaków. Ponad 120 tys.

Pomocnik Historyczny „Za chlebem i wolnością” (100132) z dnia 04.06.2018; Polonia; s. 105
Oryginalny tytuł tekstu: "Polonia mimo woli"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >