Pomocnik Historyczny

W poszukiwaniu straconego smaku

Smaki i przyzwyczajenia kulinarne polskich emigrantów

Polski sklep w Edynburgu, Szkocja, grudzień 2006 r. Polski sklep w Edynburgu, Szkocja, grudzień 2006 r. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Zupa z buraków, podejrzane grzyby, zepsute mleko i inne dziwactwa.
Egzemplarz „Kuchni Polsko-Amerykańskiej” z podtytułem „Jedyna Odpowiednia Książka Kucharska dla Gospodyń Polskich w Ameryce”, wyd. 1917 r.Biblioteka Narodowa w Warszawie Egzemplarz „Kuchni Polsko-Amerykańskiej” z podtytułem „Jedyna Odpowiednia Książka Kucharska dla Gospodyń Polskich w Ameryce”, wyd. 1917 r.

Sklepy i restauracje. Od początku polskiej emigracji minęło ponad 200 lat, lecz przywiązanie Polaków żyjących na obczyźnie do rodzimej kuchni pozostało niezmienne. Nie tylko w święta bez polskich potraw nie mogą się obejść. Wszędzie tam, gdzie osiedliły się większe skupiska Polonii, otwarto sklepy oferujące produkty sprowadzane z kraju, ale też i wyrabiane przez Polaków na miejscu, oraz lokale gastronomiczne z rodzimą kuchnią. W Londynie, który po II wojnie światowej stał się centrum polskiego wychodźstwa i gdzie było zaledwie kilka polskich restauracji z najbardziej znanymi w Ognisku Polskim oraz Dakowskiego (dla Anglików Daquise), obecnie można doliczyć się około dwudziestu.

Pomocnik Historyczny „Za chlebem i wolnością” (100132) z dnia 04.06.2018; Polonia; s. 112
Oryginalny tytuł tekstu: "W poszukiwaniu straconego smaku"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >