Pomocnik Historyczny

Tułacze i reemigranci

Powroty do ojczyzny po II wojnie światowej

Polscy górnicy powracający z emigracji we Francji w biurze Państwowego Urzędu Repatriacyjnego przy dworcu kolejowym w Międzylesiu, listopad 1948 r. Polscy górnicy powracający z emigracji we Francji w biurze Państwowego Urzędu Repatriacyjnego przy dworcu kolejowym w Międzylesiu, listopad 1948 r. PAP
Po II wojnie światowej do kraju wracali Polacy nie tylko żołnierze, jeńcy, robotnicy przymusowi i więźniowie obozów koncentracyjnych, ale także niektórzy stali emigranci.
Bagaże polskich żołnierzy gotowe do przewiezienia do portu, Polkemmet koło Whitburn, Szkocja, lipiec 1946 r.Jerzy Konrad Maciejewski/Karta Bagaże polskich żołnierzy gotowe do przewiezienia do portu, Polkemmet koło Whitburn, Szkocja, lipiec 1946 r.

Z Anglii i Włoch. Wraz z końcem wojny pytanie o powrót do kraju stanęło przed wszystkimi żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych (PSZ) na Zachodzie. W kampanię przeciw powrotom do kraju zaangażował się sam gen. Władysław Anders. Z kolei dla komunistów powrót Polaków do kraju stanowił sprawę prestiżową. Spośród żołnierzy 2. Korpusu wracali jako pierwsi ci, którzy pochodzili z centralnej i zachodniej Polski, nie doświadczyli sowieckiej okupacji, a ich ojczyste strony nie zostały wcielone do ZSRR.

Pomocnik Historyczny „Za chlebem i wolnością” (100132) z dnia 04.06.2018; PRL; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Tułacze i reemigranci"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >