Pomocnik Historyczny

Zamiast kalendarium

Bitwa pod Legnicą (1241 r.) na rycinie Matthäusa Meriana Starszego z XVII w. Bitwa pod Legnicą (1241 r.) na rycinie Matthäusa Meriana Starszego z XVII w. AKG
Zanim przyjrzymy się dokładniej najbardziej sugestywnym mitom oraz przedstawimy najistotniejsze dla Polaków i Niemców miejsca pamięci – zobrazujmy historię równoległą Polski i Niemiec, tysiąc lat ich sąsiedztwa.
Dokument, w którym król Zygmunt August, na prośbę Jana Pieniążka, sędziego ziemskiego krakowskiego, powtarza i zatwierdza dokument z 1370 r. oraz przenosi wieś Krużlową na prawo niemieckie magdeburskie.Polona Dokument, w którym król Zygmunt August, na prośbę Jana Pieniążka, sędziego ziemskiego krakowskiego, powtarza i zatwierdza dokument z 1370 r. oraz przenosi wieś Krużlową na prawo niemieckie magdeburskie.

Opowieść o dziesięciu wiekach polsko-niemieckich zmagań wydaje się spójna i oparta na bitewnych faktach. Od Cedyni za Mieszka I (962 r.), poprzez Głogów za Bolesława Krzywoustego (1109 r.), Płowce za Władysława Łokietka (1331 r.), Grunwald za Władysława Jagiełły (1410 r.), przejście elektora brandenburskiego – w Prusach Książęcych wasala Polski – na stronę Szwecji w bitwie warszawskiej (1656 r.), a potem oczywiście przez rozbiory (XVIII w.), Otto Bismarcka (XIX w.), po Adolfa Hitlera i odmowę uznania granicy przez Konrada Adenauera (XX w.

Pomocnik Historyczny „Polacy i Niemcy” (100142) z dnia 10.12.2018; Dwa orły; s. 10
Reklama