Pomocnik Historyczny

Kierunek Wschód, kierunek Zachód

Drang nach Osten

Księżna lotaryńska Matylda, szwagierka cesarza Konrada II, przekazuje Mieszkowi II mszał rzymski, rycina z ok. 1026 r.; być może pierwsza scena do ikonografii dziejów Polski. Księżna lotaryńska Matylda, szwagierka cesarza Konrada II, przekazuje Mieszkowi II mszał rzymski, rycina z ok. 1026 r.; być może pierwsza scena do ikonografii dziejów Polski. BEW
Czy za stosunkowo późno ukutym pojęciem Drang nach Osten krył się podbój Wschodu, czy raczej rozszerzanie cywilizacji zachodniego świata?
Jan Dantyszek (1485–1541), czyli Johann von Hoefen, biskup, podróżnik, poeta, królewski sekretarz, pierwszy polski dyplomata zawodowy.Polona Jan Dantyszek (1485–1541), czyli Johann von Hoefen, biskup, podróżnik, poeta, królewski sekretarz, pierwszy polski dyplomata zawodowy.

Limes rzymskiego cesarstwa został wyznaczony w zachodniej i środkowej Europie przez bieg Renu i Dunaju. Fakt, że późniejsza Polska nie znalazła się w tych granicach, ciąży na polskich dziejach do dzisiaj. Tak samo jak i fakt, że kiedy upadek imperium nie pogrzebał idei byłego cesarstwa jako struktury jednoczącej wspólnotę cywilizacyjną kontynentu, która zrewitalizowała się później w Świętym Cesarstwie Rzymskim (Narodu Niemieckiego), to Polacy znów nie znaleźli się w granicach tej struktury, jak choćby Czesi.

Pomocnik Historyczny „Polacy i Niemcy” (100142) z dnia 10.12.2018; Dwa orły; s. 25
Oryginalny tytuł tekstu: "Kierunek Wschód, kierunek Zachód"
Reklama