Pomocnik Historyczny

Na początku była Rzesza/ Rzeczpospolita

Rzesza i Rzeczpospolita – państwa podobne

Alegoria Świętego Cesarstwa Rzymskiego za panowania Karola V, obraz (na drewnie) Dircka Volckertszoona Coornherta z XVI w. Alegoria Świętego Cesarstwa Rzymskiego za panowania Karola V, obraz (na drewnie) Dircka Volckertszoona Coornherta z XVI w. BPK
Zarówno Niemcy, jak i Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, jak podobne były struktury średniowiecznej Starej Rzeszy (Altreich) oraz przedrozbiorowej Rzeczpospolitej – obu przednowoczesnych państwowości, które w XIX w. stały się podstawą rozbieżnych niemieckich i polskich mitów narodowych.
Alegoria Rzeczpospolitej, okładkowa ilustracja z trzeciego tomu heraldycznego dzieła Szymona Okolskiego „Orbis Polonus” z połowy XVII w.Polona Alegoria Rzeczpospolitej, okładkowa ilustracja z trzeciego tomu heraldycznego dzieła Szymona Okolskiego „Orbis Polonus” z połowy XVII w.

Święte Cesarstwo Rzymskie powstało w 800 r. i mimo używanego od XV w. dopisku „Narodu Niemieckiego” nigdy nie przekształciło się w niemieckie państwo narodowe. Ponieważ jednak Rzesza miała instytucje obejmujące całe jej terytorium (Reichstag, Sąd Kameralny, okręgi, podatki), a także armię, można ją uznać za związek państwowy, zlikwidowany dopiero przez Napoleona.

Rzeczpospolita powstała później, z polsko-litewskiej unii personalnej. W 1493 r. po raz pierwszy obradował sejm walny, w 1505 r.

Pomocnik Historyczny „Polacy i Niemcy” (100142) z dnia 10.12.2018; Rzesza i Rzeczpospolita; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Na początku była Rzesza/ Rzeczpospolita"
Reklama