Pomocnik Historyczny

Kapitał i przemyt

Stosunki gospodarcze między Polską a Niemcami

Polska Straż Graniczna rewiduje grupę osób w ramach walki z przemytem, 1924 r. Polska Straż Graniczna rewiduje grupę osób w ramach walki z przemytem, 1924 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Bezkrwawa wojna, która wyszła Polakom na dobre, czyli parę (anty)mitów o polsko-niemieckich stosunkach gospodarczych w dwudziestoleciu.
Huta Zgoda w Świętochłowicach (dawniej Eintracht-Hochofen-Etablissement, potem Eintrachthütte), lata 30.Narodowe Archiwum Cyfrowe Huta Zgoda w Świętochłowicach (dawniej Eintracht-Hochofen-Etablissement, potem Eintrachthütte), lata 30.

Polsko-niemieckie kontakty gospodarcze w dwudziestoleciu to nie wyłącznie Polnische Wirtschaft i wojna celna. Film Janusza Kidawy-Błońskiego „Grzeszny żywot Franciszka Buły” (1980) przypomina, jak np. istotnym składnikiem codzienności międzywojennego Górnego Śląska był przemyt. Historia i geografia nie tylko bowiem antagonizowały Polaków i Niemców, ale także skazywały na współpracę, gdy zaś decydowała nie wielka polityka, lecz zwykli ludzie, a zwłaszcza spodziewany zysk, udawało się osiągnąć obopólnie korzystny kompromis.

Pomocnik Historyczny „Polacy i Niemcy” (100142) z dnia 10.12.2018; Wojna i pokój; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Kapitał i przemyt"
Reklama