Pomocnik Historyczny

Rewolucje i utopie: Rosja

Polskie i niemieckie spojrzenie na Rosję

Car Aleksander III i cesarz Wilhelm II w powozie, 1888 r., obraz z epoki. Car Aleksander III i cesarz Wilhelm II w powozie, 1888 r., obraz z epoki. Getty Images
Niemiecko-rosyjska granica między Wirballen (lit. Virbalis, pol. Wierzbołów) a Eydtkuhnen (lit. Eitkūnai, pol. Ejtkuny, ros. Czernyszewskoje) na pocztówce z XIX w.AKG Niemiecko-rosyjska granica między Wirballen (lit. Virbalis, pol. Wierzbołów) a Eydtkuhnen (lit. Eitkūnai, pol. Ejtkuny, ros. Czernyszewskoje) na pocztówce z XIX w.

Dla Niemców przez kilka stuleci Rosja była bajkową krainą, kojarzącą się z dzikością, którą uosabiała postać Iwana Groźnego. Szczątkowa wiedza i brak zainteresowania powodowały, że wzrostu jej siły długo nie doceniano. Z kolei dla Polaków wschodni sąsiad stanowił stałe zagrożenie od momentu, gdy związali swój kraj unią z Litwą. Toczono więc boje z wojskami moskiewskimi, gdy te usiłowały zagarniać ziemie litewskie lub podbijano ziemie ruskie, gdy w Moskwie zapanował chaos. Polacy widzieli w Rosji naturalnego wroga.

Pomocnik Historyczny „Polacy i Niemcy” (100142) z dnia 10.12.2018; Wojna i pokój; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Rewolucje i utopie: Rosja"
Reklama