Pomocnik Historyczny

Cud roku 1989

Jak zmieniła się Europa po roku 1989

Międzynarodowe uroczystości w 20-lecie zburzenia muru berlińskiego, na telebimie: przemawiający Lech Wałęsa; 9 listopada 2009 r. Międzynarodowe uroczystości w 20-lecie zburzenia muru berlińskiego, na telebimie: przemawiający Lech Wałęsa; 9 listopada 2009 r. DPA
Świat nie oczekiwał zapaści ZSRR, wyzwolenia takich krajów jak Polska i zjednoczenia Niemiec. Niemniej wydarzyło się to – i nie spadło z nieba. Kto więc wypracował tamten annus mirabilis – cudowny rok?
Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w Reykjaviku (w zabytkowym, drewnianym domu Höfði), październik 1986 r.BEW Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w Reykjaviku (w zabytkowym, drewnianym domu Höfði), październik 1986 r.

Ronald Reagan nie miał wątpliwości: We win and they lose (My wygrywamy, a oni przegrywają). I te słowa zbudowały w Ameryce ich legendę. To właśnie prezydent USA swym zawziętym zdecydowaniem zburzył mur berliński i powalił Moskwę. Zaś Helmut Kohl sam się pasował na dziedzica tej linii.

Natomiast wielu polityków zachodnioniemieckich podkreśla raczej wagę zainicjowanej w 1979 r. przez Helmuta Schmidta podwójnej decyzji NATO – o dozbrojeniu w rakiety atomowe i zarazem utrzymaniu rozmów z Moskwą.

Pomocnik Historyczny „Polacy i Niemcy” (100142) z dnia 10.12.2018; Wojna i pokój; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Cud roku 1989"
Reklama