Pomocnik Historyczny

Piękny człowiek

Mniej znane fakty z życia Leonarda da Vinci

Domniemany grób Leonarda da Vinci. Domniemany grób Leonarda da Vinci. AN
Domniemany portret Leonarda przypisywany Francesco Melziemu, ok. 1515–18, czerwona kredka, 27,5 × 19 cm, Royal Library, Windsor Castle.PhotoPower Domniemany portret Leonarda przypisywany Francesco Melziemu, ok. 1515–18, czerwona kredka, 27,5 × 19 cm, Royal Library, Windsor Castle.

Nazwiska i przydomki włoskich artystów

Wielu włoskich artystów znamy jedynie z imienia i/lub nadanego im przydomku (pseudonimu). Niektóre z nich były pochlebne, jak np. Verrocchio (prawdziwe, dobre oko), a inne złośliwe – np. Guercino (zezowaty). Czasem pochodziły od zawodu ojca, jak w przypadku Tintoretta (farbiarczyk) czy Ghirlandaia (Domenico był synem złotnika, znanego z biżuterii w formie kwiatowych girland). Leonardo nie miał pseudonimu, jego pełne imię zapisano podczas chrztu w formie: Lionardo di Ser Piero da Vinci (Leonardo, syn Piera z Vinci). Jego rodzina od pokoleń stosowała przy imionach zapis: da Vinci, co nie było nazwiskiem, lecz oznaczało miejsce pochodzenia: z miasta Vinci.

Piękny człowiek

Nie wiemy, jak wyglądał Leonardo w młodości. Jego domniemany autoportret i wykonany być może przez Melziego rysunek z rzekomą podobizną Leonarda, pochodzą z czasów, gdy mistrz był już dojrzałym mężczyzną. Wczesne lata artysty znamy jedynie z opisów – o jego uzdolnieniach i charakterze pochlebnie wyraził się Vasari w „Żywotach wielkich malarzy”: „Często się widuje, jak niebo zsyła do serc ludzkich swe największe dary w sposób zgodny z naturą; bywa jednak, że dary wręcz nadnaturalne – piękno, wdzięk i talent – rozrzutnie się niejako łączą w jednym ciele”. Podkreślił w biografii mistrza nie tylko artystyczne zdolności Leonarda, lecz również jego urodę i wdzięk.

O osobistych przymiotach Leonarda – dobrym usposobieniu i wyglądzie – wspomniał również Anonimo Gaddiano w latach 30. XVI w. w „Codice Magliabechiano”. Napisał o Leonardzie, że był pięknym człowiekiem, proporcjonalnym, pełnym wdzięku i o dobrym wyglądzie; wspomniał również o jego długich włosach, opadających aż do piersi lokach i o pitocco, krótkim, różowym stroju.

Pomocnik Historyczny „Leonardo da Vinci” (100148) z dnia 20.05.2019; Epoka i postać; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Piękny człowiek"
Reklama