Minister Piotr Gliński na prośbę dyrektora Luwru o wypożyczenie „Damy z łasiczką” Leonarda da Vinci odpowiedział, że ją rozważy, jeśli oni zadeklarują nam wypożyczenie „Mona Lisy”. Dlaczego na pozór niegłupia oferta w gruncie rzeczy jest głupia bezdennie?
W dormitorium klasztoru Santa Maria Novella we Florencji do połowy grudnia można zwiedzać wystawę poświęconą badaniom botanicznym Leonarda da Vinci. Spodoba się głównie wielbicielom multimediów w muzeach. Ale może nie tylko im.
Inżynier, budowniczy, artysta, słowem – prawdziwy człowiek renesansu. Poświęcamy mu najnowsze wydanie Pomocnika Historycznego.
Ledwie Europa wylizała się z blizn po wojnach husyckich, a już rozpoczynał się rozłam zapoczątkowany przez Marcina Lutra.
Rozpoczęły się od Neapolu, skończyły nad Renem. Wojny włoskie trwały ok. 60 lat i wyznaczyły nowy etap w dziejach Półwyspu Apenińskiego i Europy.
Wojskowe pomysły Leonarda w czasach zmian na polu walki.
Kontrowersyjne sekcje zwłok.
Popularne w Europie praktyki łączyły faraońską wiarę w nieśmiertelność, pogańską ezoterykę, żydowską kabałę i arabskie doświadczenia.