Pomocnik Historyczny

„Papież toruje drogę Antychrystowi”

Od Husa do Lutra

Sobór w Konstancji, scena spotkania uczonych, biskupów, kardynałów i papieża Jana XXIII, który wkrótce został aresztowany, złożony z tronu papieskiego, skazany na więzienie; rysunek piórkiem i lawowanie pędzlem, 1460–65. Sobór w Konstancji, scena spotkania uczonych, biskupów, kardynałów i papieża Jana XXIII, który wkrótce został aresztowany, złożony z tronu papieskiego, skazany na więzienie; rysunek piórkiem i lawowanie pędzlem, 1460–65. AN
Ledwie Europa wylizała się z blizn po wojnach husyckich, a już rozpoczynał się rozłam zapoczątkowany przez Marcina Lutra.
Jan Wiklif, uczony z Oksfordu, uważany za prekursora protestantyzmu, portret, drzeworyt, 1548 r.BEW Jan Wiklif, uczony z Oksfordu, uważany za prekursora protestantyzmu, portret, drzeworyt, 1548 r.

Grunt pod reformację. W XV i na początku XVI w. społeczeństwo Europy Zachodniej było schrystianizowane, ale trudno określić, jak głęboko. Współczesny francuski historyk Kościoła Pierre Pierrard w „Historii Kościoła katolickiego” zauważa, że jeśli chodzi o ludność wiejską, to wciąż pozostawała ona pod wpływem „animizmu, zaklinania i stosowania magii oraz czarów”. Z kolei „wielu księży żyje w konkubinacie, albo prowadząc rozwiązłe życie, albo mieszkając razem z kobietą, a ich dzieci służą im do mszy, a nawet zostają spadkobiercami”.

Pomocnik Historyczny „Leonardo da Vinci” (100148) z dnia 20.05.2019; Konteksty; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "„Papież toruje drogę Antychrystowi”"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >