Pomocnik Historyczny

„Nastał ogromny strach”

Czas wojen włoskich

„Bitwa pod Marignano”, artysta nieznany, kolorowana rycina, XVI w. „Bitwa pod Marignano”, artysta nieznany, kolorowana rycina, XVI w. Getty Images
Rozpoczęły się od Neapolu, skończyły nad Renem. Wojny włoskie trwały ok. 60 lat i wyznaczyły nowy etap w dziejach Półwyspu Apenińskiego i Europy.
Italia 1494.Marek Sobczak/Polityka Italia 1494.

Francji marzy się Neapol. „Nasi włoscy władcy, zanim doświadczyli ciosów wojen ultramontańskich, sądzili, że wystarczy, by władca potrafił wymyślić odpowiedź ciętą, napisać piękny list, wykazywać się bystrością i dowcipem, uknuć oszustwo, ozdobić klejnotami, mieć wokół siebie rozpustników, (...) chcieć, by słowa władcy traktowano jak wyrocznię. Z tego powodu w 1494 r. nastał ogromny strach”. Tak Niccolò Machiavelli w dziele „O sztuce wojny” opisał nieudolność władzy we włoskich państewkach w przeddzień inwazji wojsk francuskich w 1494 r.

U źródeł konfliktu militarnego leżały pretensje władców Francji do tronu neapolitańskiego. Karol VIII z dynastii Walezjuszy rościł sobie doń prawa, ponieważ był spokrewniony z Andegawenami, którzy panowali tam przed laty. Po śmierci władającego Neapolem Ferranda z dynastii aragońskiej, uległszy namowom księcia Mediolanu Lodovico Sforzy, francuski monarcha zdecydował się rozstrzygnąć spór siłą.

Atrakcyjność ziem włoskich, słynnych swą przeszłością i blaskiem kultury, okazała się magnesem, któremu nie sposób było się przeciwstawić. Opływająca w bogactwa Italia sprawiała wrażenie łatwego łupu. Wojująca przez dziesiątki lat z Anglikami szlachta francuska tęsknie wypatrywała kolejnej awantury, na której można by zyskać sławę i majątek. W rozpoczęciu wojny swój udział miały także cechy charakteru Karola VIII. „Mało wykształcony, wypowiadający się z trudem król (...) karmił się romansami rycerskimi i łatwo dał się wciągnąć w przedsięwzięcie, ku któremu skłaniała go namiętność do przygód bohaterskich” – tak badacz Roger Doucet opisał monarchę w „Historii Francji”.

Inwazja. W chwili, gdy Karol VIII wprawił w ruch francuską machinę wojenną, sytuacja polityczna Italii wydawała się nierozerwalnym splotem przeciwstawnych interesów oraz dziedziczonej z pokolenia na pokolenie wrogości między tamtejszymi dynastiami.

Pomocnik Historyczny „Leonardo da Vinci” (100148) z dnia 20.05.2019; Konteksty; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "„Nastał ogromny strach”"
Reklama