Pomocnik Historyczny

„Chcę stworzyć dzieła chwalebne”

Badania naukowe Leonarda da Vinci

Koń z brązu wykonany według szkiców Leonarda w 1999 r. przez Ninę Akamu stoi w Mediolanie. Koń z brązu wykonany według szkiców Leonarda w 1999 r. przez Ninę Akamu stoi w Mediolanie. Getty Images
Byłby zdziwiony, że przeszedł do historii jako malarz. Badania naukowe były dla niego równie ważne, może nawet ważniejsze niż działalność artystyczna.
Szkice i notatki Leonarda dotyczące metody odlania konnego pomnika Francesco Sforzy, tusz i kreda na papierze, 1492–93, Royal Library, Windsor Castle.PhotoPower Szkice i notatki Leonarda dotyczące metody odlania konnego pomnika Francesco Sforzy, tusz i kreda na papierze, 1492–93, Royal Library, Windsor Castle.

Rękopisy rozproszone. Leonardo zajmował się wieloma różnorodnymi dyscyplinami, płynnie łącząc zainteresowania naukowe z tym, z czego jest dzisiaj najbardziej znany, czyli z malarstwem. Zachowało się jednak tylko 20 jego obrazów sztalugowych, z czego 4 nieukończone, i jedno źle zachowane malowidło ścienne z przedstawieniem Ostatniej Wieczerzy. Oprócz tego w wielu kolekcjach na świecie znajduje się ok. 5 tys. kart (uczeni przypuszczają, że mogło ich być nawet o kilka tysięcy więcej) zapisanych gęstymi notatkami i pokrytych rysunkami.

Pomocnik Historyczny „Leonardo da Vinci” (100148) z dnia 20.05.2019; Epoka i postać; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "„Chcę stworzyć dzieła chwalebne”"
Reklama