Pomocnik Historyczny

Ubiór dziełem sztuki

Pierwsi kreatorzy mody

Kobiece nakrycie głowy z Wenecji, haftowany jedwab zdobiony szklanymi koralikami, 1500–25. Kobiece nakrycie głowy z Wenecji, haftowany jedwab zdobiony szklanymi koralikami, 1500–25. Metropolitan Museum of Art
Stroje elity projektowali artyści.
„Madonna z Dzieciątkiem”, tempera i olej na płótnie, artysta nieznany, 1494/95. Strojami olśniewają nie tylko Ludovico Sforza (klęczy z lewej) i jego żona Beatrice (z prawej), ich klęczące dzieci, ale i duchowieństwo.BEW „Madonna z Dzieciątkiem”, tempera i olej na płótnie, artysta nieznany, 1494/95. Strojami olśniewają nie tylko Ludovico Sforza (klęczy z lewej) i jego żona Beatrice (z prawej), ich klęczące dzieci, ale i duchowieństwo.

Malowane złotem. W dobie renesansu dworskie ubiory były niezwykłymi dziełami, łączącymi pracę wielu wyspecjalizowanych rzemieślników. Wykonywano je ze wzbogacanych złotem i srebrem tkanin o kunsztownych wzorach i intensywnych barwach. Obszywano i podbijano futrami, ozdabiano perłami i klejnotami, dekorowano haftami. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni należący do elity byli znakomicie ubrani – szaty potwierdzały wysoką pozycję społeczną i zamożność. Wspaniałości i artyzmowi dawnych ubiorów dają świadectwo zarówno portrety z epoki, jak i źródła pisane.

Pomocnik Historyczny „Leonardo da Vinci” (100148) z dnia 20.05.2019; Konteksty; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Ubiór dziełem sztuki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >