Pomocnik Historyczny

Inżynier na wojnie

Teoretyk sztuki oblężniczej

Militarne szkice Leonarda: Katapulty, sangwina na papierze, ok. 1490 r., Kodeks Atlantycki. Militarne szkice Leonarda: Katapulty, sangwina na papierze, ok. 1490 r., Kodeks Atlantycki. Getty Images
Wojskowe pomysły Leonarda w czasach zmian na polu walki.
Militarne szkice Leonarda: Osłony dla żołnierzy i wybuchający pocisk, tusz na papierze, ok. 1480 r., rysunek przechowywany w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu.BEW Militarne szkice Leonarda: Osłony dla żołnierzy i wybuchający pocisk, tusz na papierze, ok. 1480 r., rysunek przechowywany w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu.

Nowa broń. Pojawienie się w XIV w. broni palnej i jej stałe doskonalenie stopniowo wywróciło do góry nogami taktykę średniowiecznych armii. Szczególnie odcisnęło się na sztuce oblężniczej i fortyfikacji. W ciągu dwóch stuleci armaty, najpierw zdatne co najwyżej do rozbicia bramy, ogołociły mury z koronkowych hurdycji – dających obrońcom osłonę drewnianych ganków na szczycie murów – by zabrać się następnie do samych murów. Gdy w 1494 r. król Francji Karol VIII wtargnął do Włoch, dysponował mobilnym parkiem ok.

Pomocnik Historyczny „Leonardo da Vinci” (100148) z dnia 20.05.2019; Konteksty; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Inżynier na wojnie"
Reklama