Pomocnik Historyczny

Nauki holenderskie

Holandia: japońskie okno na świat

Japońskie wydanie „Tabulae Anatomicae” gdańskiego lekarza Johanna Adama Kulmusa, wydanie z 1774 r. Japońskie wydanie „Tabulae Anatomicae” gdańskiego lekarza Johanna Adama Kulmusa, wydanie z 1774 r. AN
W okresie izolacji wiedza z Europy zaczęła być utożsamiana z Holandią oraz językiem niderlandzkim i określana mianem nauk holenderskich – rangaku.
Japonki w strojach holenderskiego kroju; ilustracja z ok. 1860 r.BEW Japonki w strojach holenderskiego kroju; ilustracja z ok. 1860 r.

Wiedza z Europy. Kiedy w połowie XVI w. w Japonii pojawili się pierwsi Europejczycy, okazało się, że dysponują wiedzą w niektórych dziedzinach (medycyna, astronomia, optyka, kartografia i mechanika) wykraczającą ponad to, co znano dotychczas. Dla przybyszy z Zachodu nauczanie i pomoc chorym były jedną z metod szerzenia chrześcijaństwa, więc uczestników misji zaznajamiano z podstawową wiedzą lekarską. Tradycyjne chińskie metody były niezwykle kosztowne, co dodatkowo przyciągało biedotę do pracujących na misjach lekarzy.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Japonii” (100149) z dnia 10.06.2019; Kultura i przeszłość; s. 37
Oryginalny tytuł tekstu: "Nauki holenderskie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >