Pomocnik Historyczny

Wybuch wojny na Dalekim Wschodzie

Droga do Pearl Harbour

Hawaje, Pearl Harbor, 7 grudnia 1941 r., pierwsze chwile japońskiego nalotu. Płoną amerykańskie pancerniki „West Virginia” i „Tennessee”. Hawaje, Pearl Harbor, 7 grudnia 1941 r., pierwsze chwile japońskiego nalotu. Płoną amerykańskie pancerniki „West Virginia” i „Tennessee”. Corbis
Zaskakujący atak sił japońskich na amerykańską bazę Pearl Harbor, 7 grudnia 1941 r., zmienił wojnę toczoną w Europie w globalną. Neutralne dotąd Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, europejskie mocarstwa kolonialne, Chiny, a wreszcie i Rosja sowiecka starły się w basenie Pacyfiku z japońskim Imperium Wschodzącego Słońca.
Jarosław Krysik, Marek Sobczak/Polityka

Wojna wokół Pacyfiku. Z gigantycznego teatru wojny na Dalekim Wschodzie w pamięci powszechnej utrwaliła się przede wszystkim wojna na Pacyfiku, prowadzona siłami morskimi, lotniczymi i lądowymi, i jej kluczowe momenty, takie jak zagłada części floty wojennej USA w Pearl Harbor, wielkie bitwy wokół wysp zagubionych na Oceanie Spokojnym, zmagania na Filipinach, zrzucenie bomb atomowych na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki. Może mniej pamiętane są walki w Azji Południowo-Wschodniej, nieudane plany japońskiej inwazji na Australię, okrucieństwo armii japońskiej wobec jeńców wojennych (w japońskich obozach śmiertelność jeńców była prawie 10-krotnie wyższa niż w niemieckich) i ludności cywilnej, potwornie ciężkie warunki walki na frontach tej wojny.

Pomocnik Historyczny „Tajemnice końca wojny” (100165) z dnia 04.05.2020; Militaria; s. 25
Oryginalny tytuł tekstu: "Wybuch wojny na Dalekim Wschodzie"