Pomocnik Historyczny

Projekt Manhattan

Jak powstała bomba atomowa

Pierwszy błysk eksplozji ładunku nuklearnego, poligon Alamogordo, 16 lipca 1945 r. Pierwszy błysk eksplozji ładunku nuklearnego, poligon Alamogordo, 16 lipca 1945 r. Corbis
Prezydent Harry Truman (1884–1972) triumfował. Atomowy Projekt Manhattan zdał egzamin celująco. Ale jedno powinno było go zaniepokoić. Gdy z nietajonym triumfem i dumą poinformował o tym w Poczdamie Stalina, ten nie zrobił wrażenia zaskoczonego ani poruszonego.
Na finiszu Projektu Manhattan. Pierwsza bomba atomowa na stanowisku testowym na poligonie Alamogordo w stanie Nowy Meksyk, czerwiec 1945 r.Corbis Na finiszu Projektu Manhattan. Pierwsza bomba atomowa na stanowisku testowym na poligonie Alamogordo w stanie Nowy Meksyk, czerwiec 1945 r.

Oddział Uran. Wszystko zaczęło się w Niemczech hitlerowskich, gdy w grudniu 1938 r. prof. Otto Hahn (1879–1968) dokonał rozszczepienia jądra atomowego przez bombardowanie neutronami. Jądra atomu rozpadły się nie tylko wyzwalając przy tym energię, ale i uwalniając dodatkowe neutrony, które w przypadku zaistnienia dostatecznej ilości materiału rozszczepialnego wywołać mogłyby samozachodzącą reakcję łańcuchową. Ludzie nauki w USA, powiadomieni – poprzez współpracowniczkę Hahna prof.

Pomocnik Historyczny „Tajemnice końca wojny” (100165) z dnia 04.05.2020; Militaria; s. 31
Oryginalny tytuł tekstu: "Projekt Manhattan"
Reklama