Pomocnik Historyczny

Druga wojna wywiadów

Wojna wywiadów i służb specjalnych

Maszyna do łamania kodów w Bletchley Park, siedzibie brytyjskiej Rządowej Szkoły Kodów i Szyfrów (GCCS), gdzie m.in. złamano szyfr Enigmy, 1943 r. Maszyna do łamania kodów w Bletchley Park, siedzibie brytyjskiej Rządowej Szkoły Kodów i Szyfrów (GCCS), gdzie m.in. złamano szyfr Enigmy, 1943 r. Getty Images
Na wojnę służb specjalnych Wielkiej Brytanii i USA z Niemcami złożył się cały wachlarz przedsięwzięć.
Henryk Zygalski, Jerzy Różycki i Marian Rejewski, matematycy z Uniwersytetu Poznańskiego, którzy złamali szyfr Enigmy, lata 30.PAP Henryk Zygalski, Jerzy Różycki i Marian Rejewski, matematycy z Uniwersytetu Poznańskiego, którzy złamali szyfr Enigmy, lata 30.

Tajna konferencja w Pyrach. Jeśli szukać historycznego momentu, który zaważył na militarnym przebiegu II wojny światowej, to była nim niewątpliwie polsko-francusko-brytyjska tajna konferencja wywiadowcza w Pyrach i Warszawie 24–27 lipca 1939 r. Polscy kryptolodzy przekazali wtedy sojusznikom technologię łamania Enigmy, niemieckiego mechanicznego systemu szyfrowego, którym posługiwały się siły zbrojne Trzeciej Rzeszy. Nie oznaczało to wszakże gwarancji czytania jej w każdych warunkach, tym bardziej że sami Polacy stracili tę możliwość w grudniu 1938 r.

Pomocnik Historyczny „Tajemnice końca wojny” (100165) z dnia 04.05.2020; Szpiedzy; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Druga wojna wywiadów"
Reklama