Pomocnik Historyczny

Ucieczka w pokój

Próby rozmów pokojowych podczas wojny

„Amerika”, pociąg specjalny Adolfa Hitlera. Na fotografii: Hitler i Joachim von Ribbentrop podczas kampanii w Polsce, 1939 r. „Amerika”, pociąg specjalny Adolfa Hitlera. Na fotografii: Hitler i Joachim von Ribbentrop podczas kampanii w Polsce, 1939 r. AKG
Paladyni Hitlera próbowali w ostatniej chwili układać się z aliantami. Ale pomysły na separatystyczne rozejmy lub rozmowy pokojowe powstawały podczas całej wojny i po różnych stronach.
Hermann Göring. 22 kwietnia uznał, że zabiegi o zakończenie wojny przestały być sprzeczne z zasadą lojalności wobec Führera.Ullstein Bild Hermann Göring. 22 kwietnia uznał, że zabiegi o zakończenie wojny przestały być sprzeczne z zasadą lojalności wobec Führera.

Rozmowy z Bernadottem. 28 kwietnia 1945 r. zamknięty w swym bunkrze Hitler dowiedział się z depeszy Reutera, że Heinrich Himmler spotkał się z hr. Bernadotte, bratankiem króla Szwecji i wiceprzewodniczącym szwedzkiego Czerwonego Krzyża, by rozpocząć rozmowy pokojowe. Najbliższe otoczenie Reichsführera SS – a zwłaszcza szef wywiadu zagranicznego SS Walter Schellenberg – już od miesięcy nalegało na Himmlera, który kompletnie zawiódł jako dowódca Grupy Armii Wisła, by spróbował zakończyć wojnę i zapewnić esesmanom bezpieczną przyszłość.

Pomocnik Historyczny „Tajemnice końca wojny” (100165) z dnia 04.05.2020; Polityka; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Ucieczka w pokój"
Reklama