Pomocnik Historyczny

Mussolini zabity po kryjomu

Koniec Benito Mussoliniego

Benito Mussolini pozujący do własnego popiersia. Wystarczyły cztery lata, by stał się dyktatorem. Benito Mussolini pozujący do własnego popiersia. Wystarczyły cztery lata, by stał się dyktatorem. Corbis
26 kwietnia 1945 r. Benito Mussolini wraz z Klarą Petacci i grupką towarzyszących osób, eskortowany przez oddział SS, zbliża się do granicy włosko-szwajcarskiej. Nie wie, że dowodzący niemieckimi żołnierzami oficer SS ma rozkaz, aby za wszelką cenę nie dopuścić, by przeszedł granicę.
Zwłoki zamordowanego Mussoliniego, 28 kwietnia 1945 r. Potem, w Mediolanie, powieszono je za nogi.Gamma Zwłoki zamordowanego Mussoliniego, 28 kwietnia 1945 r. Potem, w Mediolanie, powieszono je za nogi.

Duce w pułapce. Ucieczka do Szwajcarii była całkowitą improwizacją. Nikt się ze Szwajcarami nie porozumiał i najprawdopodobniej po prostu, by nie robić sobie kłopotów, nie wpuściliby Benito Mussoliniego (1883–1945), Duce, wodza włoskich faszystów, dyktatora państwa sprzymierzonego w wojnie z nazistowskimi Niemcami.

Inne możliwości rysowały się dla niego jeszcze mniej ponętnie. Mógł biernie czekać na zbliżających się Amerykanów, ale nie było żadnej pewności, że Niemcy pozwolą mu się poddać. Mógł – i w tym Niemcy by mu pomogli – przedostać się do Bawarii, lecz nie miało to sensu, bo los III Rzeszy był już przesądzony.

Mógł wreszcie oddać się w ręce włoskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, co oznaczało proces zapewne zakończony karą śmierci. 25 kwietnia podjął w pałacu arcybiskupa Mediolanu pertraktacje z przedstawicielami Komitetu. Jeden z rozmówców, mecenas Achille Marazza, zapamiętał, że Mussolini był „w mundurze kaprala milicji, niechlujnym, wygniecionym, jak gdyby spał w nim przez kilka nocy, w nieoczyszczonych butach z cholewami, niezdrowo nalany, o żółtej twarzy pooranej zmarszczkami, która chwilami robiła wrażenie pokrytej szarym cieniem”.

Przedstawiciele Komitetu zażądali bezwarunkowego poddania się, co bardzo wzburzyło Mussoliniego. Ciosem dla niego była informacja, że już od 10 dni trwają rozmowy niemieckiego dowództwa z Komitetem. Gdy się o tym dowiedział, oświadczył, że przerywa rozmowy, bo musi porozumieć się z niemieckim konsulem. Miał wrócić za godzinę, ale już nie wrócił. Eskapada do Mediolanu ostatecznie uświadomiła mu, że to już koniec.

Kariera Benito. Miał 62 lata i świadomość, że skończył swą bajeczną karierę. Zaczynał jako socjalista, ale w listopadzie 1914 r.

Pomocnik Historyczny „Tajemnice końca wojny” (100165) z dnia 04.05.2020; Polityka; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Mussolini zabity po kryjomu"
Reklama