Pomocnik Historyczny

Mussolini zabity po kryjomu

Koniec Benito Mussoliniego

Benito Mussolini pozujący do własnego popiersia. Wystarczyły cztery lata, by stał się dyktatorem. Benito Mussolini pozujący do własnego popiersia. Wystarczyły cztery lata, by stał się dyktatorem. Corbis
26 kwietnia 1945 r. Benito Mussolini wraz z Klarą Petacci i grupką towarzyszących osób, eskortowany przez oddział SS, zbliża się do granicy włosko-szwajcarskiej. Nie wie, że dowodzący niemieckimi żołnierzami oficer SS ma rozkaz, aby za wszelką cenę nie dopuścić, by przeszedł granicę.
Zwłoki zamordowanego Mussoliniego, 28 kwietnia 1945 r. Potem, w Mediolanie, powieszono je za nogi.Gamma Zwłoki zamordowanego Mussoliniego, 28 kwietnia 1945 r. Potem, w Mediolanie, powieszono je za nogi.

Duce w pułapce. Ucieczka do Szwajcarii była całkowitą improwizacją. Nikt się ze Szwajcarami nie porozumiał i najprawdopodobniej po prostu, by nie robić sobie kłopotów, nie wpuściliby Benito Mussoliniego (1883–1945), Duce, wodza włoskich faszystów, dyktatora państwa sprzymierzonego w wojnie z nazistowskimi Niemcami.

Inne możliwości rysowały się dla niego jeszcze mniej ponętnie. Mógł biernie czekać na zbliżających się Amerykanów, ale nie było żadnej pewności, że Niemcy pozwolą mu się poddać.

Pomocnik Historyczny „Tajemnice końca wojny” (100165) z dnia 04.05.2020; Polityka; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Mussolini zabity po kryjomu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >