Pomocnik Historyczny

Pełzający konflikt

Splot przedwojennych okoliczności

Władysław Łokietek na polu bitwy pod Płowcami, obraz Władysława Sypniewskiego z XIX w., reprodukcja czarno-biała. Władysław Łokietek na polu bitwy pod Płowcami, obraz Władysława Sypniewskiego z XIX w., reprodukcja czarno-biała. AN
Do tzw. wielkiej wojny (1409–10) i bitwy grunwaldzkiej doprowadził cały splot okoliczności i krzyżujących się interesów, nie tylko w trójkącie Polska–Litwa–Zakon Krzyżacki.
Konflikty polityczne na przełomie XIV i XV w. w środkowo-wschodniej Europie.Jarosław Krysik/Polityka Konflikty polityczne na przełomie XIV i XV w. w środkowo-wschodniej Europie.

Proroctwo Andegawenki

Jadwiga Andegaweńska traktowała Zakon Krzyżacki wyrozumiale. Wychowana na węgierskim dworze w atmosferze kultury rycerskiej, a także przepojona religijnym zapałem, widziała w krzyżakach spełnienie rycerskich i krucjatowych idei. Wszak powołaniem zakonników było głoszenie słowa Bożego i rozprawa z poganami. Na dodatek Pomorze Gdańskie było dla niej dalekie i obce, nie przedstawiało zbyt dużej wartości. Nie czuła więc Jadwiga żadnej wrodzonej niechęci do krzyżaków.

Pomocnik Historyczny „1410 Grunwald” (100170) z dnia 13.07.2020; Konflikt; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Pełzający konflikt"