Pomocnik Historyczny

Pamięć i mity

Grunwald. Pamięć i mity

„Bitwa pod Grunwaldem”, obraz Jana Matejki. Jego wizja z 1878 r.  stanowiła – i stanowi do dziś – plastyczny, powszechnie zrozumiały przekaz i w Polsce, i na Litwie, kształtujący wyobrażenia o wspólnym triumfie zjednoczonych unią narodów Europy. „Bitwa pod Grunwaldem”, obraz Jana Matejki. Jego wizja z 1878 r. stanowiła – i stanowi do dziś – plastyczny, powszechnie zrozumiały przekaz i w Polsce, i na Litwie, kształtujący wyobrażenia o wspólnym triumfie zjednoczonych unią narodów Europy. Forum
Wiktoria grunwaldzka bardzo szybko stała się symbolem, mitem, punktem odniesienia dla następnych pokoleń, dla myśli politycznej i polityki historycznej. Nie tylko w Polsce.

Niewiele wydarzeń zajmuje w historii Polski tak poczesne miejsce jak zwycięstwo grunwaldzkie odniesione 15 lipca 1410 r. Nie ulega wątpliwości, że przekraczało ono rozmiarami i znaczeniem wiele innych – i zwycięskich, i przegranych – polskich batalii, na ogół z biegiem lat ginących w niepamięci, a przypominanych jedynie przez podręczniki szkolne. O wiktorii grunwaldzkiej wiedzą niemal wszyscy Polacy, Litwini, jest obecna w świadomości naszych wschodnio-słowiańskich sąsiadów z Białorusi, Ukrainy, Rosji, jako bitwa pod Tannenbergiem wspominana jest w krajach niemieckich.

Pomocnik Historyczny „1410 Grunwald” (100170) z dnia 13.07.2020; Symbol; s. 123
Oryginalny tytuł tekstu: "Pamięć i mity"