Pomocnik Historyczny

Lech i Rus, bracia przyrodni

Wareski skarb z Gniezdowa (pierwotnego Smoleńska); badania archeologiczne wskazują, że we wczesnym średniowieczu było to najważniejsze centrum handlu (i zapewne ważny ośrodek władzy) w dorzeczu Dniepru. Wareski skarb z Gniezdowa (pierwotnego Smoleńska); badania archeologiczne wskazują, że we wczesnym średniowieczu było to najważniejsze centrum handlu (i zapewne ważny ośrodek władzy) w dorzeczu Dniepru. Forum
Polacy i Rusowie (Rosjanie) są z pochodzenia Słowianami, ale w przypadku Rusi pierwiastek słowiański został silnie wymieszany ze skandynawskim.

Legendarne początki. Gdy myślimy o słowiańskich braciach, to natychmiast przychodzą na myśl postacie Lecha, Czecha i Rusa z legendy o początkach Słowian; bajki dość późnej, ale wciąż przecież średniowiecznej. Znajdujemy ją w „Kronice Wielkopolskiej” (koniec XIII w.). Dzięki niej wiemy, że jesteśmy od czasów praojców Słowianami i od prawieków mieszkamy na prasłowiańskich ziemiach od Odry po Dniepr. Podobnie myślano przed II wojną światową podczas wykopalisk w Biskupinie i po wojnie podczas badań milenijnych.

Pomocnik Historyczny „Polacy i Rosjanie. Dzieje sąsiedztwa” (100172) z dnia 03.08.2020; Mity polsko-rosyjskie; s. 18
Reklama