Pomocnik Historyczny

Tur i niedźwiedź

Polska i Rosja – Walka o duszę Europy Wschodniej

Konna zbroja paradna Zygmunta Augusta, wykonana w 1550 r. w warsztacie Kunza Lochnera w Norymberdze; dziś w sztokholmskiej Królewskiej Zbrojowni (w 1574 r. została podarowana przez Annę Jagiellonkę Janowi III Wazie). Konna zbroja paradna Zygmunta Augusta, wykonana w 1550 r. w warsztacie Kunza Lochnera w Norymberdze; dziś w sztokholmskiej Królewskiej Zbrojowni (w 1574 r. została podarowana przez Annę Jagiellonkę Janowi III Wazie). Livrustkammaren Sztokholm
Rzeczpospolita i Moskwa w XVI–XVIII w. rywalizowały o pozycję gospodarza i pana w Europie Wschodniej. Ich dzieje w tej epoce obrazują dwie odmienne drogi rozwoju.

Królowie puszcz. Dwaj potężni mieszkańcy i królowie wielkich puszcz niżu, środka i wschodu Europy. Tur – niegdyś potężny, dziś już nie istnieje; tak jak nie istnieje w dawnych granicach ani Królestwo Polskie, ani Wielkie Księstwo Litewskie. Istnieją natomiast kraje sukcesyjne Rzeczpospolitej: Litwa, Białoruś, Ukraina i Polska. Niedźwiedź – wielki i potężny, nie tylko symbol matecznika (tak w „Panu Tadeuszu”), czyli najgłębszej, najpierwotniejszej części puszczy, ale także zwierzę symbolizujące Rosję – dawną i tę współczesną.

Pomocnik Historyczny „Polacy i Rosjanie. Dzieje sąsiedztwa” (100172) z dnia 03.08.2020; Mity polsko-rosyjskie; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Tur i niedźwiedź"
Reklama