Pomocnik Historyczny

Królowie czytelniczych rynków

Polscy autorzy w Rosji, rosyjscy autorzy w Polsce

Joanna Chmielewska w 2006 r. Joanna Chmielewska w 2006 r. EAST NEWS
Andrzej Sapkowski w 2012 r.EAST NEWS Andrzej Sapkowski w 2012 r.

Carycą kryminału w Rosji została Polka Joanna Chmielewska – pod tym pseudonimem tworzyła Irena Barbara Kuhn, z domu Becker (1932–2013). Ukończyła architekturę i dosyć długo pracowała w zawodzie, ale ostatecznie wybrała pisarstwo. Debiutowała literacko w wieku 26 lat, by od 40. roku życia zająć się wyłącznie literaturą. Chociaż najbardziej znana jest z kryminałów, pisała też komedie obyczajowe, książki dla dzieci i młodzieży, poradniki. W kraju sprzedało się ok. 6 mln jej książek – jest to jednak niewiele w porównaniu z sukcesami na Wschodzie.

Choć książki Chmielewskiej są tłumaczone na kilka języków, największe sukcesy odniosła w Rosji – do 2004 r. sprzedało się tam 10 mln egzemplarzy jej powieści, z czego dwie z nich zostały zekranizowane jako seriale. Gdy w 2003 r. autorka pojawiła się na targach książki w Moskwie, kolejka po jej autograf zatamowała ruch na jednej z centralnych ulic. Jej twórczość inspirowała pisarki rosyjskie, które obecnie swoimi kryminałami podbijają Zachód. Chmielewska pozostaje jednak niedoścignionym wzorem. Jej popularność w Rosji wynika z dwóch czynników: oddawania realiów krajów (post)socjalistycznych oraz poczucia humoru, który był wyróżnikiem na rynku ponurych kryminałów.

Na rosyjskim rynku czytelniczym króluje też Andrzej Sapkowski (ur. 1948). Z wykształcenia ekonomista, swoją przygodę z literaturą zaczynał od tłumaczenia zagranicznych tekstów. Potem sam zaczął pisać – sławę zdobył cyklem wiedźmińskim, na który składają się opowiadania i powieści. Ich głównym bohaterem jest Geralt z Rivii, zajmujący się zawodowo zabijaniem potworów. Trudno zliczyć sprzedane egzemplarze książek Sapkowskiego, idą one jednak w dziesiątki milionów. Tylko w 2020 r. konieczny jest dodruk pół miliona sztuk na rynki zagraniczne po sukcesie serialu „Wiedźmin” nakręconego przez portal Netflix.

Pomocnik Historyczny „Polacy i Rosjanie. Dzieje sąsiedztwa” (100172) z dnia 03.08.2020; Mity polsko-rosyjskie; s. 115
Oryginalny tytuł tekstu: "Królowie czytelniczych rynków"
Reklama