Pomocnik Historyczny

„Na szczycie Everestu, na szczycie! Zimą!”

Polskie wyprawy w Himalaje

Wyprawa na Noszak w 1973 r. Od lewej: Andrzej Zawada, Tadeusz Piotrowski. Wyprawa na Noszak w 1973 r. Od lewej: Andrzej Zawada, Tadeusz Piotrowski. Archiwum Fundacji Himalaizmu Polskiego im. A. Zawady / Materiały prywatne
Polacy postawili na wyprawy zimowe i zostali lodowymi wojownikami.

Przedwojenne preludium. Droga polskich wspinaczy w najwyższe góry świata wiodła przez Tatry, Alpy, Andy, a nawet Ruwenzori w Afryce. Ostatnie szlify przed wyruszeniem na podbój ośmiotysięczników zdobywali w Pamirze i Hindukuszu, którego szczyt Noszak (7492 m) stał się w 1960 r. ich przepustką w najwyższe góry. Docierali w wiele miejsc jako pierwsi ludzie na świecie.

Członkowie pierwszej polskiej wyprawy, która zdobyła szczyt Nanda Devi w 1939 r. Od lewej: Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Adam Karpiński i Janusz Klarner.Biblioteka Narodowa w WarszawieCzłonkowie pierwszej polskiej wyprawy, która zdobyła szczyt Nanda Devi w 1939 r. Od lewej: Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Adam Karpiński i Janusz Klarner.

Polskim preludium w Himalajach było zdobycie w 1939 r. Nanda Devi East (7434 m). W skład wyprawy weszli Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Adam Karpiński i Janusz Klarner. Zakończyło się sukcesem i tragedią w jednym. 2 lipca Klarner i Bujak zdobyli szczyt, ale Bernadzikiewicz i Karpiński zginęli pod lawiną. Tragiczna i do dziś niewyjaśniona jest śmierć wspinaczy, którzy przeżyli wyprawę. W trakcie powrotu do kraju dowiedzieli się o wybuchu II wojny światowej. Bujak przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako ceniony specjalista w fabryce silników lotniczych. W 1945 r. zaginął w tajemniczych okolicznościach wraz z partnerką w Kornwalii, gdzie wyjechali odpocząć. Ciał nigdy nie znaleziono. Klarner przedostał się do Warszawy, brał udział w kampanii wrześniowej i powstaniu warszawskim. W 1949 r. ślad po nim zaginął.

Artykuł opisujący tragedię podczas ich wyprawy, „Gazeta Robotnicza” z Katowic, 3 sierpnia 1939 r.Biblioteka Narodowa w WarszawieArtykuł opisujący tragedię podczas ich wyprawy, „Gazeta Robotnicza” z Katowic, 3 sierpnia 1939 r.

Szczyt Nanda Devi.BEWSzczyt Nanda Devi.

Pierwszy siedmiotysięcznik zimą. Eksploratorskie zapędy Polaków zahamowała sytuacja polityczna w kraju po II wojnie. Dopiero w 1956 r. gomułkowska odwilż pozwoliła na realizację wysokogórskich planów. Polskich wspinaczy ominęły jednak szanse na pierwsze wejścia na ośmiotysięczniki. Wybrali zatem pionierskie wejścia zimowe. Skoro do 14 marca 1961 r. jedynym wysokim szczytem himalajskim, na który ludzie weszli podczas kalendarzowej zimy, był Ama Dablam (6812 m) zdobyty przez Nowozelandczyków, Polacy mieli tu pole do popisu.

Pomocnik Historyczny „Himalaiści” (100174) z dnia 07.09.2020; Prolog; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "„Na szczycie Everestu, na szczycie! Zimą!”"
Reklama