Pomocnik Historyczny

„Na szczycie Everestu, na szczycie! Zimą!”

Polskie wyprawy w Himalaje

Wyprawa na Noszak w 1973 r. Od lewej: Andrzej Zawada, Tadeusz Piotrowski. Wyprawa na Noszak w 1973 r. Od lewej: Andrzej Zawada, Tadeusz Piotrowski. Archiwum Fundacji Himalaizmu Polskiego im. A. Zawady / Materiały prywatne
Polacy postawili na wyprawy zimowe i zostali lodowymi wojownikami.

Przedwojenne preludium. Droga polskich wspinaczy w najwyższe góry świata wiodła przez Tatry, Alpy, Andy, a nawet Ruwenzori w Afryce. Ostatnie szlify przed wyruszeniem na podbój ośmiotysięczników zdobywali w Pamirze i Hindukuszu, którego szczyt Noszak (7492 m) stał się w 1960 r. ich przepustką w najwyższe góry. Docierali w wiele miejsc jako pierwsi ludzie na świecie.

Członkowie pierwszej polskiej wyprawy, która zdobyła szczyt Nanda Devi w 1939 r. Od lewej: Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Adam Karpiński i Janusz Klarner.Biblioteka Narodowa w WarszawieCzłonkowie pierwszej polskiej wyprawy, która zdobyła szczyt Nanda Devi w 1939 r. Od lewej: Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Adam Karpiński i Janusz Klarner.

Polskim preludium w Himalajach było zdobycie w 1939 r. Nanda Devi East (7434 m). W skład wyprawy weszli Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Adam Karpiński i Janusz Klarner.

Pomocnik Historyczny „Himalaiści” (100174) z dnia 07.09.2020; Prolog; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "„Na szczycie Everestu, na szczycie! Zimą!”"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >