Pomocnik Historyczny

Jerzy Kukuczka (1948–89)

Na ławce przed domem w Istebnej z żoną Cecylią i Lucyną Zawadą (pierwsza z lewej), lata 70. Na ławce przed domem w Istebnej z żoną Cecylią i Lucyną Zawadą (pierwsza z lewej), lata 70. Z archiwum Jerzego Kukuczki / www.jerzykukuczka.com / Materiały prywatne
Zdobywca Korony Himalajów i Karakorum – wszystkich 14 szczytów ziemi o wysokości ponad 8 tys. m. Na 11 z nich wytyczył nowe drogi.
Z Andrzejem Heinrichem w bazie pod Czo Oju, 1985 r.Z archiwum Jerzego Kukuczki / www.jerzykukuczka.com/Materiały prywatne Z Andrzejem Heinrichem w bazie pod Czo Oju, 1985 r.

Dwa życia: familok i Himalaje. Połowa września 1989 r. Jerzy Kukuczka przed namiotem u stóp przyklejonej do Everestu góry Lhotse wpatrywał się w jej południową ścianę. Piekielnie trudna. Skalny mur o długości 11 km, na ponad 3 km wysoki. Znał każdy jej szczegół, każde załamanie. Co jeszcze chciał osiągnąć?

Jakby miał dwa życia. W Katowicach, skąd pochodził, szara codzienność. Urodzony 24 marca 1948 r. w typowym familoku z czerwonej cegły. Ojciec kolejarz, matka przy taśmie w Katowickiej Fabryce Narzędzi Górniczych.

Pomocnik Historyczny „Himalaiści” (100174) z dnia 07.09.2020; Portrety; s. 31
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >