Pomocnik Historyczny

„Fake Peak”

Wysokogórscy oszuści

Koreanka Oh Eun-sun ogłosiła w 2010 r., że zdobyła 14 ośmiotysięczników. Co okazało się nieprawdą. Koreanka Oh Eun-sun ogłosiła w 2010 r., że zdobyła 14 ośmiotysięczników. Co okazało się nieprawdą. AFP / EAST NEWS
Wspinaczka długo uchodziła za sport dżentelmenów, gdzie dane słowo i zaufanie miały nadrzędną wartość. Niestety nie brakowało w niej goniących za sławą oszustów.
Zdjęcie przedstawione przez Fredericka Cooka w 1906 r. jako dowód wejścia na szczyt Denali, w rzeczywistości zrobione 4,5 tys. m poniżej wierzchołka.BEW Zdjęcie przedstawione przez Fredericka Cooka w 1906 r. jako dowód wejścia na szczyt Denali, w rzeczywistości zrobione 4,5 tys. m poniżej wierzchołka.

Pominięty zdobywca. Do sporu o palmę pierwszeństwa doszło już podczas pierwszego wejścia na Mont Blanc w 1786 r., które zapoczątkowało sportową wspinaczkę. Zaraz po zejściu jeden z dwóch zdobywców, Jacques Balmat, zaczął opowiadać, jakoby on sam opracował całą trasę i kierował wyprawą, a jego współtowarzysz Michel-Gabriel Paccard był jedynie ciężarem. Balmat twierdził nawet, że Paccard padł z wyczerpania kilkaset metrów przed szczytem, dlatego chwała zdobywcy góry należy się wyłącznie jemu.

Pomocnik Historyczny „Himalaiści” (100174) z dnia 07.09.2020; Konteksty; s. 119
Oryginalny tytuł tekstu: "„Fake Peak”"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >