Pomocnik Historyczny

Wydawnictwa polecają

materiały prasowe
Zainteresowanym tematyką górską wydawnictwa polecają książki wydane w 2020 r.
Polityka

Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Everest, MIŁKA RAULIN

Któż nie chciałby wejść na Dach Świata? Choć szczyt bez wątpienia jest magiczny, stał się też kołem zamachowym potężnego biznesu, a ci, którzy pragną zmierzyć się z Czomolungmą, muszą słono zapłacić za wyprawę. „Siła marzeń” to książka czasem zabawna, czasem wzruszająca. O tym, jak urzeczywistnić z pozoru nierealne plany, gdy jest się mamą nastolatka i pracuje się na etacie. I o tym, jak przygotować się fizycznie, psychicznie i finansowo do tego, by zmierzyć się z najwyższą górą świata. Autorka zdobyła Koronę Ziemi. Opowiada o wielkiej pasji i niepoddawaniu się przeciwnościom losu.

Wydawnictwo Bezdroża

Wielka Korona Tatr, ANDRZEJ MARCISZ

Tatry mają swoją Wielką Koronę – 14 ośmiotysięczników. Tyle że mierzonych w stopach, a nie w metrach. Najwyższy szczyt to Gerlach liczący 8743 stopy (2655 m), a najniższy to Pośrednia Grań – 8009 stóp (2441 m). Wszystkie znajdują się w słowackiej części Tatr Wysokich, dlatego 100 dróg z przewodnika jest zlokalizowanych na Słowacji i tylko jedna – na otarcie łez – prowadzi od polskiej strony na Rysy (nasz wierzchołek jest niższy i trzeba przejść na słowacki). Przewodnik Marcisza zawiera opisy tras i dróg wspinaczkowych, mapy i ponad 500 zdjęć topograficznych. Autor przeszedł większość dróg na sztandarowych ścianach tatrzańskich. W 2019 r. skompletował wejścia na 928 szczytów Tatr Wysokich. Wielką Koronę zdobył w 2019 r. z żoną i dziewięcioletnim synem Antkiem.

Wydawnictwo Bezdroża

Janusz Majer. Góry w cieniu życia, JANUSZ MAJER, DARIUSZ JAROŃ

„Wyprawy zawsze wykraczały dla mnie daleko poza wspinanie. Oczywiście, ważne było zdobycie wierzchołka, przejście zamierzonej wcześniej drogi czy ustanowienie nowej, ale cel sportowy nigdy nie wydawał mi się najważniejszy.

Pomocnik Historyczny „Himalaiści” (100174) z dnia 07.09.2020; Konteksty; s. 123
Reklama