Pomocnik Historyczny

Południowa odnoga

Wymiana handlowa z subkontynentem indyjskim

Ruiny Nalandy (ob. stan Bihar, Indie), buddyjskiego klasztoru i proto-uniwersytetu z V w., z czasów Guptów. Ruiny Nalandy (ob. stan Bihar, Indie), buddyjskiego klasztoru i proto-uniwersytetu z V w., z czasów Guptów. Alamy
Zaczęło się od koczowniczych Yuezhi. Za ich przyczyną w orbitę Jedwabnego Szlaku dostały się Indie, pozornie odseparowane cywilizacyjnie od pozostałych obszarów Azji.

Wygnany lud Yuezhi. Kiedy w 138 r. p.n.e. chiński cesarz Wudi z dynastii Han wysyłał na zachód swojego emisariusza Zhang Qiana z misją dyplomatyczną do ludu Yuezhi (przez część badaczy utożsamianego z indoeuropejskimi Tocharami), szukając sprzymierzeńca, który pomógłby mu pokonać napastliwych Xiongnu, nękających ziemie Hanów od północy, zapewne nie przewidywał dalekosiężnych skutków, jakie przyniesie ta wyprawa. Wprawdzie Zhang Qian nie zdołał przekonać Yuezhi do wspólnej wyprawy wojennej, ale podczas swojej podróży napotkał wiele różnych ludów, wśród nich zamieszkujących żyzną Dolinę Fergańską potomków żołnierzy Aleksandra Macedońskiego, których po powrocie opisał cesarzowi jako Wspaniałych Jończyków (Dayuan), hodujących równie wspaniałe konie, które można było skutecznie wykorzystać przeciwko wojskom Xiongnu.

Pomocnik Historyczny „Dzieje na Jedwabnym Szlaku” (100180) z dnia 12.04.2021; Jedwabny Szlak; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Południowa odnoga"
Reklama