Pomocnik Historyczny

Zachód z oddalenia

Zachód widziany ze Wschodu

Chińska młoda para podczas przedślubnej sesji zdjęciowej na moście Pont de l’Archevęché w pobliżu katedry Notre Dame, Paryż, 2015 r. Chińska młoda para podczas przedślubnej sesji zdjęciowej na moście Pont de l’Archevęché w pobliżu katedry Notre Dame, Paryż, 2015 r. Reuters
Przeciętny współczesny Chińczyk postrzega Europejczyków, Amerykanów czy Australijczyków jako przedstawicieli jednego kulturowego monolitu, który nazywa Xifang, Zachodem. Jaki jest ten Zachód w rozumieniu chińskim?
Most w Suzhou (miasto w pobliżu Szanghaju, ponad 5 mln mieszkańców) imitujący słynny londyński Tower Bridge.Getty Images Most w Suzhou (miasto w pobliżu Szanghaju, ponad 5 mln mieszkańców) imitujący słynny londyński Tower Bridge.

Amerykański punkt odniesienia. Z oddalenia różne rzeczy zlewają się w pozornie jednolitą całość. I tak jak Europejczycy widzą czasem w Azji monolit, tak Chińczycy nie zawsze są w stanie zauważyć, czym różni się Szwecja od Włoch, a Polska od Portugalii. Wiele przy tym zależy od edukacji, wiedzy i osobistych doświadczeń, jednak gdybyśmy zdobyli się na pewną generalizację, to możemy powiedzieć, że współczesne chińskie spojrzenie na Zachód opiera się przede wszystkim na wiedzy dotyczącej Stanów Zjednoczonych.

Pomocnik Historyczny „Dzieje na Jedwabnym Szlaku” (100180) z dnia 12.04.2021; Jedwabny Szlak; s. 111
Oryginalny tytuł tekstu: "Zachód z oddalenia"
Reklama