Pomocnik Historyczny

„Taras Bulba” vs. „Ogniem i mieczem”

Aleksandr Domogarow jako Jurko Bohun i Michał Żebrowski jako Jan Skrzetuski; kadr z filmu „Ogniem i mieczem”, reż. Jerzy Hoffman, Polska, 1999 r. Aleksandr Domogarow jako Jurko Bohun i Michał Żebrowski jako Jan Skrzetuski; kadr z filmu „Ogniem i mieczem”, reż. Jerzy Hoffman, Polska, 1999 r. EAST NEWS
Bohdan Stupka jako Taras Bulba; kadr z filmu „Taras Bulba”, reż. Władimir Bortko, Rosja/Ukraina, 2009 r.materiały prasowe Bohdan Stupka jako Taras Bulba; kadr z filmu „Taras Bulba”, reż. Władimir Bortko, Rosja/Ukraina, 2009 r.

Pierwszą wersję opowiadania historycznego „Taras Bulba” Mikołaj Gogol (1809–52) opublikował w 1835 r. Akcja toczy się w XVII w. na tle jednego z kozackich powstań poprzedzających Chmielnicczyznę. Mimo że tekst był oparty na źródłach historycznych, autor nie dążył do precyzyjnego odtworzenia dziejów. Były one pretekstem do stworzenia – zgodnie z duchem epoki romantyzmu – heroicznej i krwawej opowieści, skupiającej się na dramatycznym losie namiętnego bohatera.

Fabuła opowiada o starym pułkowniku Tarasie Bulbie, który zabiera swoich synów – Ostapa i Andrija – na Sicz Zaporoską, aby stali się prawdziwymi Kozakami.

Pomocnik Historyczny „Polacy i Ukraińcy” (100190) z dnia 06.12.2021; Polacy i Ukraińcy; s. 28
Reklama