Pomocnik Historyczny

Ryska zdrada

Sprawa ukraińska w traktacie ryskim

Uroczystość wręczenia sztandaru 6. dywizji strzelców armii URL, Berdyczów, 21 kwietnia 1920 r. Dywizja ta działała w składzie 3. Armii Wojska Polskiego w wyprawie kijowskiej w 1920 r. Sztandar wręcza gen. Antoni Listowski, odbierają Symon Petlura i gen. Wołodymyr Salśkyj. Uroczystość wręczenia sztandaru 6. dywizji strzelców armii URL, Berdyczów, 21 kwietnia 1920 r. Dywizja ta działała w składzie 3. Armii Wojska Polskiego w wyprawie kijowskiej w 1920 r. Sztandar wręcza gen. Antoni Listowski, odbierają Symon Petlura i gen. Wołodymyr Salśkyj. CAW

Postawa polskiej delegacji podczas rokowań prowadzonych jesienią 1920 r. z bolszewikami do dziś jest pamiętana przez Ukraińców jako wiarołomstwo. „Zdradą w klasycznym rozumieniu” nazwał ją wybitny publicysta i historyk Iwan Kedryn-Rudnycki. Podobne oceny padały i po polskiej stronie. „Opuściliśmy, zdradziliśmy Petlurę w Rydze” – komentował na gorąco bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego Tadeusz Hołówko.

Zarzut nie jest, niestety, bezzasadny. Kilka miesięcy wcześniej, na mocy układu politycznego i konwencji wojskowej, podpisanych w kwietniu 1920 r.

Pomocnik Historyczny „Polacy i Ukraińcy” (100190) z dnia 06.12.2021; Polacy i Ukraińcy; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Ryska zdrada"
Reklama