Pomocnik Historyczny

Prolog: Herbatka bostońska

Herbatka bostońska: początek rewolucji

„Boston Tea Party” – niszczenie ładunków herbaty w porcie bostońskim, 16 grudnia 1773 r.; grafika z XVIII w. „Boston Tea Party” – niszczenie ładunków herbaty w porcie bostońskim, 16 grudnia 1773 r.; grafika z XVIII w. Corbis
To nie była zwykła herbata. Zapakowana w ciężkie, ponadstukilogramowe skrzynie zapełniłaby dziś ponad 18 mln torebek do zaparzania. Późną jesienią 1773 r. ten 45-tonowy ładunek wystarczył jednak, aby wywołać rewolucję.
Karykatura Thomasa Hutchinsona, ostatniego angielskiego gubernatora Massachusetts, zamieszczona w „Massachusetts Calendar”, 1774 r.BEW Karykatura Thomasa Hutchinsona, ostatniego angielskiego gubernatora Massachusetts, zamieszczona w „Massachusetts Calendar”, 1774 r.

1.

Co do pochodzenia herbaty, konkurują dwie wersje. Według pierwszej do Bostonu w stanie Massachusetts przypłynęła prosto z Chin. Kompania Wschodnioindyjska prowadziła tam rozległe interesy, a herbata była często dodatkiem do handlu opium. Nazywała się Bohea, rosła wyłącznie na zboczach niewysokich, ale stromych gór Wuyi, na południowym wschodzie kraju.

Według drugiej wersji skrzynie wraz z zawartością pochodziły ze składów najstarszej brytyjskiej firmy herbacianej Davison, Newman&Co.

Pomocnik Historyczny „Stany Zjednoczone Ameryki wydanie II” (100192) z dnia 21.02.2022; USA. Narodziny potęgi; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Prolog: Herbatka bostońska"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >