Pomocnik Historyczny

Nowy Świat

Jak kolonizowano kontynent

John Cabot wyrusza z Bristolu do Nowego Świata, 1497 r.; obraz olejny Ernesta Boarda z 1906 r. John Cabot wyrusza z Bristolu do Nowego Świata, 1497 r.; obraz olejny Ernesta Boarda z 1906 r. Getty Images
W XVII w. Hiszpania i Francja, europejskie potęgi kolonialne, traktowały Amerykę Północną jako miejsce, gdzie można było za bezcen kupić od Indian cenne skóry i futra. Tylko Anglia miała zamysł kolonizacji kontynentu.

Odkrywcy i fałszerze. Początek obecności człowieka na kontynencie północnoamerykańskim pozostaje w sferze domysłów. Archeolodzy lokują go w szerokim przedziale od 40 tys. do 15 tys. lat p.n.e. Najstarsze zachowane kopce ziemne, mające zapewne znaczenie religijne, pochodzą z mniej więcej połowy siódmego tysiąclecia p.n.e., dość powszechnie uważa się też, że doszło nie do jednej, lecz kilku fal migracyjnych na kontynent. Z tego powodu Indianie amerykańscy, określani obecnie mianem native American, rdzennych Amerykanów, mogli w istocie wyprzeć z kontynentu jego poprzednich mieszkańców.

Pomocnik Historyczny „Stany Zjednoczone Ameryki wydanie II” (100192) z dnia 21.02.2022; USA. Narodziny potęgi; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowy Świat"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >