Pomocnik Historyczny

Z Dawida Goliat

Narodziny amerykańskiego militaryzmu

Bitwa pod Bunker Hill, 17 czerwca 1775 r., jedna z pierwszych potyczek w wojnie o niepodległość: pospolite ruszenie kolonistów, w tle armia brytyjska; „Nie strzelaj, dopóki nie zobaczysz białek ich oczu”, obraz Kena Rileya z poł. XX w. Bitwa pod Bunker Hill, 17 czerwca 1775 r., jedna z pierwszych potyczek w wojnie o niepodległość: pospolite ruszenie kolonistów, w tle armia brytyjska; „Nie strzelaj, dopóki nie zobaczysz białek ich oczu”, obraz Kena Rileya z poł. XX w. Corbis
Z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nieprawdopodobne, ale przez długie dziesięciolecia XIX w. Amerykanie nie widzieli potrzeby rozbudowywania zawodowej armii federalnej, a jeśli budowali okręty, to dla ochrony handlu.
Wojna amerykańsko-brytyjska.Marek Sobczak, Tadeusz Zawadzki/Polityka Wojna amerykańsko-brytyjska.

Pierwsi koloniści. Wojskowość kolonistów pochodzących z Anglii była zupełnie inna niż na kontynencie europejskim. Oczywiście, muszkiet, rapier czy włócznia były takie same, ale Nowy Świat był skrajnie odmienny od Europy. Rzadko zaludniony, zalesiony, bez dobrych dróg i mostów, a co najważniejsze – przeciwnikiem były dzikie plemiona Indian prezentujące zupełnie inne podejście do wojaczki. Indiańskie rajdy na odosobnione osady, zasadzki na ścigające ich oddziały osadników, skrajny indywidualizm w boju, niechęć do otwartych starć w polu, poszukiwanie zwycięstwa przez zaskoczenie, fortel i manewr – wszystko to powodowało, że koloniści (szczególnie ci na granicy osadnictwa) musieli być zawsze gotowi do samoobrony.

Pomocnik Historyczny „Stany Zjednoczone Ameryki wydanie II” (100192) z dnia 21.02.2022; USA. Narodziny potęgi; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Z Dawida Goliat"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >