Pomocnik Historyczny

Widome Przeznaczenie

Ideologia uzasadniająca ekspansję

„American Progress”, alegoryczny obraz olejny Johna Gasta z ok. 1872 r. „American Progress”, alegoryczny obraz olejny Johna Gasta z ok. 1872 r. Corbis
Zrodzona w atmosferze religijnych uniesień ideologia Widomego Przeznaczenia (Manifest Destiny) uzasadniała ekspansję terytorialną. Głosiła ona, że Bóg powołał do istnienia nowy gatunek człowieka, Amerykanina, by opanował on cały kontynent.

Misja na pustkowiu. Dla większości Amerykanów nie ulegało wątpliwości, że ich kraj jest najpełniejszym przykładem panowania religii obywatelskiej, czyli przekonania, że Stany Zjednoczone są państwem Boga wcielającym w życie Jego plan. Już pierwsi osadnicy purytańscy przybywali na nowy kontynent w poczuciu, że realizują boską misję na pustkowiu, errand into wilderness. I choć w miarę upływu czasu element religijny ustępował świeckiemu zainteresowaniu gromadzeniem dóbr doczesnych, co pewien czas pojawiały się ruchy odrodzenia moralnego postulujące ponowne zwrócenie się ku misji tworzenia w Ameryce warunków do nadejścia Nowego Świata.

Pomocnik Historyczny „Stany Zjednoczone Ameryki wydanie II” (100192) z dnia 21.02.2022; USA. Narodziny potęgi; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Widome Przeznaczenie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >