Pomocnik Historyczny

„Warunki konieczne dobrego rządu i szczęścia ludzkości”

Jak w USA powstał nowoczesny system szkolnictwa?

Siedziba Smithsonian Institution, amerykańskiego patentu na finansowanie nauki i upowszechnianie wiedzy; grafika z XIX w. Siedziba Smithsonian Institution, amerykańskiego patentu na finansowanie nauki i upowszechnianie wiedzy; grafika z XIX w. Getty Images
Już w połowie XIX w. w Stanach Zjednoczonych wyraźnie sformułowano pogląd, że nauka i szkolnictwo wyższe nie istnieją same dla siebie, ale po to, aby zwiększać dobrobyt tak całego kraju, jak i poszczególnych obywateli.
Budynki Harvard University, najstarszej uczelni amerykańskiej; grafika z XVIII w.Corbis Budynki Harvard University, najstarszej uczelni amerykańskiej; grafika z XVIII w.

Najlepsze uczelnie świata. Harvard, Stanford, Yale, Princeton, Columbia – nie potrzeba być szczególnym znawcą nauki, by zetknąć się z nazwami tych uniwersytetów. Rozsławione w licznych filmach i serialach, od wielu lat w międzynarodowych rankingach uczelnie te zajmują pierwsze miejsca i w znacznej mierze przyczyniają się do budowania pozycji Ameryki jako lidera badań naukowych. Równie dobrze znana jest amerykańska umiejętność wykorzystywania odkryć i wynalazków do umacniania gospodarczej, politycznej i militarnej potęgi kraju.

Pomocnik Historyczny „Stany Zjednoczone Ameryki wydanie II” (100192) z dnia 21.02.2022; USA. Narodziny potęgi; s. 110
Oryginalny tytuł tekstu: "„Warunki konieczne dobrego rządu i szczęścia ludzkości”"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >