Pomocnik Historyczny

Demaskatorzy i naprawiacze

Warunki życia i pracy zwykłych Amerykanów

Nowy Jork, mieszkanie rodziny chałupnika, emigranta ze Śląska, skręcającego cygara; oleodruk na podstawie fotografii Jacoba Riisa z ok. 1880 r. Nowy Jork, mieszkanie rodziny chałupnika, emigranta ze Śląska, skręcającego cygara; oleodruk na podstawie fotografii Jacoba Riisa z ok. 1880 r. BEW
Dziewiętnaste stulecie Stany Zjednoczone kończyły nie tylko jako potencjalnie nowe mocarstwo światowe, ale i z olbrzymim bagażem problemów społecznych. Zrodziło to ruch na rzecz zmian i reform.
Dzielnica nowojorskich czynszówek; fotografia Jacoba Riisa z lat 90. XIX w.BEW Dzielnica nowojorskich czynszówek; fotografia Jacoba Riisa z lat 90. XIX w.

W nowojorskiej czynszówce. Mieszkania czynszowe to niezwykle smutny obrazek tej epoki. Szacuje się, że pod koniec XIX w. 37 tys. domów czynszowych (tenement houses) zamieszkiwało ok. 1,1 mln osób, z czego ponad 100 tys. w warunkach całkowicie nieprzystosowanych dla człowieka. Zazwyczaj na każdym piętrze pięcio- lub sześciopiętrowego gmachu znajdowały się dwa lub cztery mieszkania po przeciwległych stronach korytarza.

Weźmy budynek przy ul. Orchard nr 97 w Nowym Jorku.

Pomocnik Historyczny „Stany Zjednoczone Ameryki wydanie II” (100192) z dnia 21.02.2022; USA. Narodziny potęgi; s. 123
Oryginalny tytuł tekstu: "Demaskatorzy i naprawiacze"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >